Strona rodziny Nowickich
Strona Główna | MÓJ BLOG | RÓD JAKUBA | GENEALOGIA | MIEJSCA | GROBY | FORUM JAKUBOWE | KONTAKT |
Nawigacja
Strona Główna
MÓJ BLOG
RÓD JAKUBA
GENEALOGIA
MIEJSCA
GROBY
FORUM JAKUBOWE
FOTKI
CIEKAWE STRONY
KONTAKT
co nowego?
Download
Kategorie Newsów
FAQ
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 29
Nieaktywowany Użytkownik: 34
Najnowszy Użytkownik: Wojciech
Ostatnie Artykuły
Karta sierżanta Mich...
Anna Nowicka - przełom?
Jakub młodszy, odnal...
Najmłodszy bohater s...
DRUŻBIN
Weselny rok 1898.

Długo nic nie pisałem, więc informuję, że żyję, mam się dobrze i czasu nie traciłem. Najważniejsze - następił mały przełom w badaniach.

Nowe otwarcie nastąpiło oczywiście przez przypadek. Tytaniczna praca Elizy, przy fotografowaniu ksiąg z łódzkiego AP, przyniosła nadspodziewane efekty. Od dłuższego czasu z utęsknieniem czekałem bowiem na pojawienie się w Genbazie ksiag ze św. Krzyża w Łodzi. Nigdy nie udało mi się dokładnie ich przestudiować w pracowni na Kościuszki, co powodowało, że łódzki wątek w moich poszukiwaniach rodzinnych, w świetle dostępnych archiwaliów, nadal był pełen luk. Ogrom zasobu św. Krzyża przyprawia o ból głowy chyba większośc maniaków zainteresowanych łódzkimi księgami. Jakoś od grudnia zaczęły się wreszcie pojawiać w bazie pierwsze roczniki. Przeglądałem je zupełnie swobodnie, nie oczekując jakiś wielkich rewelacji. Oczywiście myliłem się, znalazły się i to dość poważne.

W księdze z 1898 roku natknąłem się na akt ślubu najmłodszej siostry mojego 2Xpradziadka Kazmierza. Józefa, bo o niej mowa, urodzona w 1871 roku w parafii Brodnia, wyszła za mąż w Łodzi za Wojciecha Kuźniaka, młodszego od niej o rok przybysza z niedalekiego Jeziorska. Po dokładnym sprawdzeniu indeksowanej przeze mnie Warty okazało się również, że rodzice i rodzeństwo wspomnianego Wojciecha, mieszkało w sąsiednim Małkowie na przełomie lat 70/80 - tych XIX wieku. Nietety nie ma w odnalezionym akcie informacji, czy matka Józefy żyła kiedy jej córka wychodziła za mąż. Nie jestem wiec nadal w stanie sprecyzować, kiedy mogła umrzeć babcia Marianna ( z domu Staniszewska). Nie mniej jednak, po tym odkryciu, istnieje duża szansa na odnalezienia potomostwa Wojciecha i Józefy w Łodzi. 

Odnalezienie dwóch innych aktów, tym razem w kościele NMP w Łodzi, w latach 1895 i 1898, pozwoliło mi określić natomiast dwa inne nazwiska, które przewijają się również w dokumentach dot. Michała, a których wcześniej nie miałem możliwości umiejscowić w drzewie. Chodzi o nazwisko Cąbrzyński i Kuśmierek. Odkrycie dwóch aktów ślubu: Michaliny Nowickiej i jej siostry Antoniny, które wyszły za mężczyzn o ww. nazwiskach, było dla mnie także pewnym zaskoczeniem. Obie były, zupełnie dla mnie niespodziewanymi, córkami Ignacego i Konstancji Łuczak z Kocieszowka (par. Warta), o których to córkach, mimo kwerendy Warty dotychszas nie miałem pojęcia. Okazało się również, że rodzina Kuśmierek utrzymywała kontakty z rodziną Michała. Michał Kuśmierek był świadkiem w aktach urodzin jego i Małgorzaty Przywojskiej dzieci. Wygląda więc na to, że kuzynostwo w Łodzi utrzymywało ze sobą dość bliskie kontakty. Dodajmy do tego rodzinę Plesiaków pochodzących z oklic Góry i Kalinowej oraz rodzinę mieszkającego na ulicy Składowej Stanisława Nowickiego, syna Wawrzyńca, którego również odnotowano przy okazjach różnych chrzcin i ślubów łódzkich i mamy całkiem pokaźny krąg rodzinny z łódzkiego podwórka. Chrzciny i wesela w łódzkich czynszówkach musiały więc odbywać się w towarzystiwe nie tylko sąsiadów, ale i licznej grupy krewnych zamieszkujących wówczas miasto.

To jednak nie koniec odkryć w fartowynych księgach 1898 roku. Również w św. Krzyżu ślub wzięli wówczas wspomniany Stanisław Nowicki z Marią Justyńską z Szadku oraz Marcin Nowicki (syn Melchiora) z Marcjanną Młynarską. 3 gałęzie rodu wywodzące sie od Macieja, otworzyły wówczas swój nowy rozdział w Łodzi. Bracia Jan, Melchior i Piotr Nowiccy spoczywali już dawno w sieradzkiej ziemi, ale ich dzieci: Marcin i Józefa oraz wnuk Stanisław, rozpoczynali tego roku nowy etap w swoim życiu. Związali swe losy z miastem kominów...

  Komentarze
Brak komentarzy.
  Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
  Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
Czy uważasz, że warto szukać własnych korzeni?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Marcin Nowicki
24/02/2011 13:11
Pierwsze nieoficjalne info o terminie zjazdu: 9-10 lipca, szczegóły wkrótce smiley

Marcin Nowicki
07/12/2010 14:06
sprawdzam czy działa smiley

Copyright © 2006

196173 Unikalnych wizyt | Engine: PHP-Fusion v6.01.6 | Coffee Time Theme by Gry Online

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie