Strona rodziny Nowickich
Strona Główna | MÓJ BLOG | RÓD JAKUBA | GENEALOGIA | MIEJSCA | GROBY | FORUM JAKUBOWE | KONTAKT |
Nawigacja
Strona Główna
MÓJ BLOG
RÓD JAKUBA
GENEALOGIA
MIEJSCA
GROBY
FORUM JAKUBOWE
FOTKI
CIEKAWE STRONY
KONTAKT
co nowego?
Download
Kategorie Newsów
FAQ
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 29
Nieaktywowany Użytkownik: 34
Najnowszy Użytkownik: Wojciech
Ostatnie Artykuły
Karta sierżanta Mich...
Anna Nowicka - przełom?
Jakub młodszy, odnal...
Najmłodszy bohater s...
DRUŻBIN
  Artykuły: GENEALOGIA
Najmłodszy bohater spod Darnicy

8 kwietnia minęła 69-ta rocznica bitwy polskich przeciwlotniaków, stoczonej z trzema eskadrami niemieckich Junkersów Ju-88, na stacji kolejowej w Darnicy (dziś jedna z dzielnic Kijowa).  Chrzest bojowy 1 Samodzielnego Dywizjonu P-lot, działającego w składzie Armii Berlinga, okupiony został śmiercią 51 żołnierzy polskich, w tym kanoniera Zdzisława Kalinki, syna Michała i Bronisławy z domu Nowickiej, siostry mojego pradziadka.

Opis tej bitwy znalazł się w kilku publikacjach, w tym fabularyzowanej książeczce, z popularnej niegdyś serii „z tygrysem”. Właśnie w pozycji Stanisława Biskupskiego z 1968 roku, możemy przeczytać jak wyglądały ostatnie godziny życia młodego żołnierza. Oto historia obrońcy darnickiego, a zarazem najmłodszego żołnierza tamtej bitwy, któremu nie dane było z wojny wrócić do rodzinnego domu."Kto ma owce, ten ma co chce" - czyli o owczarzach słów kilka

2013-03-27

Znaczną, udokumentowaną część XVIII i XIX wieku, męscy przedstawiciele rodu Nowickich parali się fachem owczarskim. Również kobiety w tej rodzinie pośrednio lub bezpośrednio związane były z hodowlą owiec. Najczęściej poprzez swoje pochodzenie ze środowiska zajmującego się owczarstwem, lub koligacje rodzinne, których były mniej lub bardziej mimowolnymi uczestniczkami.  Owczarstwo nie było jedynie zawodem wiejskim, było też stylem życia, wokół którego narosło wiele mitów i legend. Możemy je spotkać w gawędach i wierzeniach ludowych, które po dziś dzień funkcjonują na wsi polskiej, co pokazują badania prowadzone przez etnologów. Poniższy tekst nie jest artykułem naukowym, a jedynie próbą syntezy informacji rozsianych w publikacjach czy Internecie, traktujących o tym zagadnieniu, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru kalisko-łęczycko-sieradzkiego, tworząc w pewnym sensie tło dla historii rodu Jakuba Nowickiego.Podstawowe pojęcia genealogii
24-07-2011
Nauką, która jest swoistą bazą do poszukiwań osób z naszego rodu jest genealogia. Czym się zajmuje i na czym polega?. Oto podstawowy słowniczek pojęć.
 


O nazwisku Nowicki
10-12-2010
Nazwisko Nowicki według danych z 2009 roku znajduje się na 38 miejscu najpopularniejszych nazwisk w Polsce (przed Sikora , za Górski). Według danych z 2009 roku legitymuje się nim 44 588 osób.
Znamienne jest, że największe skupisko osób o tym nazwisku znajduje się na terenie Wielkopolski. Oprócz dużych miast takich jak Warszawa,  Bydgoszcz, Wrocław czy Łódź, to właśnie wokół Poznania na terenie powiatu gnieźnieńskiego, ostrowskiego oraz w samej stolicy Wielkopolski występuje największe jego nagromadzenie. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że kolebką Nowickich jest Wielkopolska. Dlaczego tak się stało?


Prolog, czyli kilka słów od admina.

08-12-2010
Człowiek, którego spostrzegawczość niezwykle sobie cenię – Mariusz Szczygieł, napisał w wydanej nie tak dawno książce, że problemem Polaków jest to, iż w jednym oku mają etos a w drugi patos, co jest dla takich np. Czechów zupełną egzotyką . Dystans jest dla Czechów wentylem bezpieczeństwa, ale dla nas chyba nadal jedynie zasłyszaną definicją.  Nigdy mi to jakoś szczególnie nie przeszkadzało, bo niemal wszystko co wiąże się ze zbiorową świadomością w Polsce pełne jest wszelkiego patosu. Indywidualnie – bywa już z tym różnie, ale w obszarach takich jak szeroko rozumiana rodzina jesteśmy nadal konserwatywni. Wychowani w szacunku do tradycji i starszych uprawiamy kult przodków, odwiedzamy ich groby, często chcemy ich widzieć jako ucieleśnienie naszych pragnień.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
Czy uważasz, że warto szukać własnych korzeni?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Marcin Nowicki
24/02/2011 13:11
Pierwsze nieoficjalne info o terminie zjazdu: 9-10 lipca, szczegóły wkrótce smiley

Marcin Nowicki
07/12/2010 14:06
sprawdzam czy działa smiley

Copyright © 2006

196170 Unikalnych wizyt | Engine: PHP-Fusion v6.01.6 | Coffee Time Theme by Gry Online

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie